5 hledisek výběru běžeckého pásu pro seniory

Běžecký pás je také výborný fitness stroj pro seniory. Využijí ho jak při budování fyzické kondice, tak při rehabilitaci, například po operaci dolních končetin. Mohou tak trénovat v pohodlí a bezpečí domova, navíc za každého počasí, s volbou zátěže od pohodové chůze. 

Při výběru běžeckého pásu pro seniory vezměte v úvahu několik hledisek:

  1. Rozměry – senioři většinou bydlí v menších bytech, například dvoupokojových, proto určitě nechtějí, aby běžecký pás zabíral kus místnosti. Lze vybrat i skládací běžecký pás, který se dá opřít o stěnu nebo zasunout pod postel.
  2. Váha fitness stroje –  hmotnost běžeckého pásu pro seniory by rozhodně neměla být vysoká, aby se dal snadno posunovat, případně přenášet. Moderní pásy jsou vybaveny kolečky, což manipulaci zjednodušuje ještě více.
  3. Cenová relace – má-li být běžecký pás používán především k rehabilitaci, měl by stačit stroj nižší cenové kategorie okolo 10 000 korun, který chůzi a základní rozcvičení zajistí. 
  4. Bezmotorový versus motorový pás – zde se musíte rozhodnout sami, protože každá varianta má své výhody a nevýhody. Za bezmotorový pás zaplatíte méně a také je levnější, ale rozbíhá se působením síly uživatele. Oproti tomu nákladnější motorový pás poskytuje při cvičení komfort. Snadno se dá na něm nastavit rychlost a zastavuje se jediným stisknutím příslušného tlačítka. 
  5. Měřič tepové frekvence – k rehabilitaci ho zřejmě nevyužijete. Obvykle je umístěn v držadle běžeckého pásu a měří tep orientačně. Pokud vám záleží na přesném měření tepové frekvence, pořiďte si raději kvalitní hrudní pás a hodinky - sporttester.

Většina běžeckých pásů je velmi dobře odpružená a mnohem šetrnější ke kloubům než běhání venku. Přesto, máte-li jakýkoliv zdravotní problém, konzultujte tuto aktivitu předem se svým ošetřujícím lékařem. Neměl by však být proti, jelikož stroje jsou vhodné i pro začátečníky. A běh, respektive chůze, je přirozený a všestranně doporučovaný pohyb.

Stejně jako v USA, i u nás v České republice statistiky sportovních e-shopů brzy ukázaly, že běžecký pás patří mezi nejprodávanější sportovní potřeby.


Publikováno: 30. 6. 2016