Běžecký trénink pro začátečníka

Chcete začít běhat? Pak právě pro vás jsou určeny rady pro běžecké začátečníky

Impulsů k běhání je celá řada. Mohou to být zdravotní důvody, snaha o zlepšení fyzické kondice, snaha o hubnutí, motivace vyrovnat se někomu jinému, nebo si splnit cíl, třeba účasti na běžeckém závodě. 

Začátky běhání jsou různé a odvíjí se vždy od konkrétní osoby a aktuálního zdravotního stavu. Pokud máte třeba kila navíc, tak musíte začít s běháním pomalu, protože byste velkou zátěží mohli poškodit klouby. Začátečníkům z řad lidí s nadváhou doporučujeme spíše rychlejší chůzi, nebo fitness stroje, trenžéry.

Vyberte si kvalitní běžeckou obuv

Pro začátek si vyberte dobrou běžeckou obuv, ve které se budete cítit komfortně. Vybírejte si boty ve sportovním obchodě, nebo přímo v běžecké speciálce. Těch s růstem oblíbenosti běhání poslední roky docela přibylo.

Boty si vyzkoušejte, zkuste se v nich krátce proběhnout. Obvykle by měly být větší asi o číslo, protože při běhu se noha rozšiřuje. Záleží vždy na konkrétní dispozici. Nejdůležitější je, aby vám bota dobře seděla.

První běh

Počítejte s tím, že úměrně vaší fyzické kondici a zkušenostem s běháním, bude pro vás náročný i první běh. Stanovte si reálné cíle, běžet byste ovšem měli minimálně 30 minut. Ale do celkového času můžete počítat i rozcvičení a závěrečné protažení. S ohledem na vaši fyzičku také nevadí, když část trasy pouze půjdete. Hlavní je se nezastavit.

Největší chybou začátečníků je snaha ihned běhat rychle. Hlavní je trpělivost a je třeba si uvědomit, že pokroků dosáhnete i pomalým během, nebo rychlou chůzí. Tělo prostě neobelžete.

Jak často běhat

Rozhodně neběhejt každý den. Ideální je běhat tak 4x týdně, vždy s jedním dnem odpočinku. Aby běhání fungovalo (hubli jste, zlepšovali kondici), běhejte ze začátku 3x týdně po 30 minutách. Sami ucítíte, kdy budeme moci dobu běhu prodloužit na 45 minut až hodinu a přidat ještě čtvrtý tréninkový den.

Výsledky ve zlepšení fyzické kondice se začnou projevovat již po několika týdnech běhu. Trvalejší výsledky se dostaví tak po 3 měsících pravidelného tréninku. Pak je možné zvyšovat běžecké dávky a běhat rychleji.


Publikováno: 28. 6. 2016